nov, 23 2022   |   Plakaty

Nástenná galéria plagátov – sprievodca

Cornelia

Zavesenie obrázkov alebo plagátov v krásnych rámoch na stenu je vždy skvelý spôsob, ako zariadiť prázdny priestor. Snívate o vlastnej domácej galérii? V niekoľkých jednoduchých krokoch vám ukážeme, ako si splniť svoje sny!

Ideálne miesto pre vašu galériu

Pri vytváraní vlastnej nástennej galérie nie je priestor na najmenšiu chybu. Najskôr musíme zvážiť, kde chceme mať umiestnenú našu galériu. Výber steny určuje nielen veľkosť, ale aj tvar našej kompozície. Domácu nástennú galériu je možné vytvoriť nielen na veľkom fragmente rovnej steny. Takáto galéria sa hodí ako dekorácia schodiska, steny so sklonom alebo medzi policami. Nástenná galéria sa hodí do obývačky aj do detskej izby. Galéria botanických a zoologických plagátov je dokonalý spôsob výzdoby stien v detských izbách. Deti budú nadšené z možnosti spoznať rozmanitosť flóry a fauny!

domowa galeria obrazów

Ako si vybrať plagáty?

Plagáty sú doplnkom interiéru, preto sa oplatí na to myslieť pri plánovaní nákupu a využiť niekoľko tipov pri výbere nástenných dekorácií pre zariadený interiér. Hoci sme zástancami absencie akýchkoľvek obmedzení, uvedomujeme si, že nie každý je milovníkom umeleckého chaosu. Plagáty možno vybrať podľa motívu. Môžete si vybrať obrazy s podobnou tematikou, napríklad reprodukcie japonských drevotlačí. Je dôležité, aby mali hlavnú tému, ktorá sa dá intuitívne uchopiť, aj keď nemusí byť nevyhnutne výrazná. Tematický výber je možné spracovať rôznymi spôsobmi: vybrať si plagáty s konkrétnym motívom (napr. s motívom ženy alebo kvetín), ale aj doplnením galérie svojím vlastným obľúbeným umeleckým trendom. Takáto galéria udržiavaná v jednom štýle vnesie do interiéru harmóniu a určite nebude pôsobiť dojmom náhodnosti. Pre milovníkov umenia môže byť výber ešte jednoduchší. Široký výber plagátov v našej ponuke vám umožní vytvoriť si zbierku reprodukcií diel jednotlivých umelcov!

Alebo možno farba?

Domácu galériu môžete vytvoriť aj výberom jej prvkov podľa farebného kľúča. A tu sa môžete odviazať. Udržiavanie galérie v určitej farebnej schéme poskytuje tiež možnosť jej ďalšieho rozširovania.

Galeria plakatów na ścianie - przewodnik

Pri výbere prvkov, ktoré tvoria stenu galérie, je vhodné zvážiť, aké farby budú ladiť so zvyškom zariadenia. Napríklad čiernobiele plagáty dobre vyniknú v interiéroch udržovaných v elegantnom a modernom štýle a plagáty v zelených odtieňoch sa hodia do módneho trendu mestskej džungle. Ak sa chcete zamerať na kontrast, pozrite sa, aké farby stoja na farebnom kruhu oproti sebe. Toto riešenie zaručuje, že sa farby nebudú navzájom „biť“.

Výber rámu

Po výbere plagátov, ktoré vás zaujmú, zvážte, do akých rámov ich umiestnite. Samozrejme, môžete začať aj na druhej strane a vybrať si plagáty do rámov, ktoré už máte. Záleží na vás.
Rámy by mali byť navzájom farebne zladené. Odporúča sa používať 3, maximálne 4 farby, aby sa predišlo dojmu vizuálneho zmätku. Farby je dobré vyberať podľa farebného kruhu. Ak sa však obávate miešania rôznych farieb, môžete si pokojne vybrať rámy vo viacerých odtieňoch rovnakej farby.

jak wieszać obrazy

Ako vybrať rám na plagáty?

Rámy a rámčeky môžete vyberať aj na základe štýlu, ktorý vás zaujíma, alebo sa zamerať na výber z hľadiska materiálu, z ktorého sú vyrobené. Drevené rámy sa hodia do interiérov v škandinávskom štýle. Môžete ich však použiť aj v rustikálnom, japonskom alebo inom štýle s minimalistickým nádychom. Malá poznámka – ak sa rozhodnete pre drevo, nepreháňajte to s druhmi a zamerajte sa na dva alebo maximálne tri rôzne druhy. Takisto nemiešajte veľké množstvo exotických drevín s domácimi druhmi s rovnakými vlastnosťami. V prípade exotických drevín vyberajte dreviny s pokojnou kresbou a podobnou teplotou farieb. Rovnaký princíp platí aj pri výbere kovových rámov. Je dôležité, aby ste to nepreháňali! Ak si však vyberiete rámy rôznych štýlov, uistite sa, že rámy do seba zapadajú a tvoria jeden súvislý celok.

Plánovanie nástennej galérie

Uprednostňujete otvorenú alebo uzavretú kompozíciu? Otvorená kompozícia umožňuje rozšíriť galériu, uzavretá vytvára dojem poriadku a harmónie. Pri plánovaní rozloženia galérie sa riaďte veľmi jednoduchými a praktickými pravidlami: začnite najväčšími rámčekmi, pridávajte menšie a menšie rámčeky, snažte sa zachovať rovnaké rozostupy medzi rámčekmi a majte na pamäti proporcie. Znie to trochu komplikovane? Nenechajte sa pomýliť. Galériu môžete skúsiť nakresliť na kus papiera, hoci my uprednostňujeme sivý papier alebo lepenku a maliarske pásky. Vystrihnite si z papiera tvar rámu a skúste usporiadať galériu v ukážkovej verzii. Týmto spôsobom ochránite stenu pred predierovaním v štýle švajčiarskeho syra. Ďalším riešením môže byť aj návrh galérie v grafickom programe, aj keď tu už ide o verziu pre ľudí, ktorí sú zbehlí v používaní tohto typu programov.
Ak vám chýba inšpirácia na výrobu plagátov, na Pintereste nájdete množstvo návrhov v podobe hotových šablón a plánov.

Galeria plakatów na ścianie - przewodnik

Výsledný efekt

Po fáze plánovania je čas na záverečnú fázu. Ak ste spokojní s naplánovanou kompozíciou, je čas na realizáciu projektu. Na zavesenie plagátov môžete použiť obojstrannú pásku, špeciálne samolepiace držiaky alebo klasické klince. Hoci najbezpečnejšie a najjednoduchšie sa inštalujú prvky, ktoré nevyžadujú použitie kladiva, venujte pozornosť hmotnosti zavesených rámov. Bohužiaľ, niektoré rámy sú príliš ťažké na to, aby sa na páske udržali. Výsledkom môže byť poriadny neporiadok a rozbité sklo. Nezabudnite na bezpečnosť. Pre galériu vyberte stenu bez elektrickej inštalácie. Naplánujte si svoju vysnívanú nástennú galériu teraz a vychutnajte si úžasný konečný výsledok!


Mohlo by vás zaujímať:

Reprodukcie plagátov – Leonardo da Vinci

Ako zarámovať plagát/grafiku – osvedčené a účinné spôsoby