okt, 21 2022   |   Plakaty

Ako zarámovať plagát/grafiku – osvedčené a účinné spôsoby

Cornelia

Obrazy, grafiky a plagáty sú skvelá dekorácia na stenu. Vďaka veľkej tematickej rozmanitosti sú vhodné do obývacej izby, spálne, kuchyne, kúpeľne alebo akejkoľvek inej miestnosti. Pred zavesením sa odporúča obraz zarámovať. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť, od populárnych rámov a antirámov až po lacné, domáce spôsoby, ktoré dodajú galérii jedinečný charakter.

Rám

Najobľúbenejšou formou rámovania je rám. Nádherné drevené rámy sa nám okamžite spájajú so starými obrazmi, ktoré visia na chodbách a v sálach starých sídiel a hradov. Na písacích stoloch a nočných stolíkoch sú často malé rámčeky s obrázkami a fotografiami. Môžete si objednať aj stredne veľké jednoduché hliníkové rámy v ľubovoľnej farbe, ktoré plagát jemne zvýraznia. Je to tiež vynikajúci nápad na darček, pretože sa bude skvele hodiť k akémukoľvek obrazu alebo plagátu. Ak chcete do rámu umiestniť obrázok, plagát alebo grafiku, stačí ho umiestniť na vhodné miesto a znehybniť pomocou špeciálnych úchytiek pripevnených ku konštrukcii. V niektorých prípadoch priložte na spevnenie na zadnú stranu fotografie nejakú lepenku, napríklad tú, ktorá je často pripevnená k zakúpenému rámu.

oprawa obrazu w ramki

Antirám

Ďalšou obľúbenou metódou sú antirámy. V zásade sa skladajú z dvoch prvkov: podkladu z tvrdej HDF dosky a skla alebo plexiskla, ktoré chránia grafiku pred vonkajšími vplyvmi. Obrázok sa umiestni medzi ne a celý sa upevní vhodnými sponami. V prípade antirámov siahajú plagáty alebo fotografie až po samotný okraj. Niekedy to môže narušiť estetiku. V tomto prípade sa používa pasparta, ktorá je vhodná pre rámy aj antirámy. Vyžaduje si tiež zakúpenie variantu o desať centimetrov vyššieho a širšieho ako zarámovaný obraz. Pasparta sa umiestni pod plagát a vytvorí päťcentimetrový pás okolo zarámovanej grafiky. Prevládajúcou farbou je biela, hoci je možné zakúpiť akúkoľvek inú farbu.

Lišty

Pomerne zaujímavým spôsobom rámovania plagátov sú lišty. Stačí si zakúpiť štyri kusy v dĺžke zodpovedajúcej šírke grafiky a môžete si ľahko vytvoriť vlastné rámovanie. Medzi obe lišty je potrebné vložiť okraj obrázka a pridať trochu lepidla. Pri vytváraní horného okraja môžete pridať ľubovoľný háčik, na ktorý neskôr zavesíte zarámovaný plagát. Po zostavení sa niekoľko malých klinčekov postará o trvanlivé a bezpečné spojenie. Zaujímavý efekt je možné dosiahnuť, keď lišty vyčnievajú mimo okraja obrazu. Konečný výsledok je veľmi estetický, ale niektorí si ho môžu spájať s veľkými mapami alebo učebnými pomôckami, ktoré kedysi viseli na stenách školy.

listewki do obrazu

Ručne vyrobené orámovanie

Najmä v prípade retro plagátov môže byť alternatívou úplne vlastnoručne vyrobené orámovanie z materiálov dostupných doma. Jedným z takýchto spôsobov je použitie bežných ramienok na nohavice alebo sukne. Pomocou jednej z mnohých metód starnutia môžete dosiahnuť zaujímavé a jedinečné rámovanie, ktoré dokonale doplní retro plagáty dostupné v našom obchode. Dobre sa tiež osvedčia obyčajné sponky, ktoré je možné použiť na pripojenie grafiky k povrázkom a vytvoriť tak zaujímavú galériu.

Nákup orámovaných plagátov

Ponuka nášho obchodu zahŕňa výtlačky a orámovanie plagátov. Okrem iného existujú rámy s magnetmi, ktoré umožňujú zavesiť obrázok na akýkoľvek kovový povrch. Krásny drevený rám zo svetlého bukového dreva dodáva miestnosti zaujímavý charakter. Je vhodný pre moderné obrazy, staršie plagáty aj čiernobielu grafiku.

jak oprawić obraz

Páska?

Určiť, čo je orámovanie plagátu, nie je vždy jednoduché. Pred viac ako desiatimi rokmi bolo medzi deťmi bežné pripevňovať plagáty na nábytok a steny pomocou obyčajnej lepiacej pásky. Táto metóda nebola ideálna, pretože strhávanie pásky viedlo niekedy k poškodeniu farby na stene a plagátu. Ale v umení je možné všetko. Ak si chce niekto zaspomínať na svoju mladosť, nič mu nebráni v tom, aby si nad posteľ alebo vedľa pracovného stola nalepil nádherný plagát. Oblepenie celej grafiky dookola silnejšou páskou môže dokonca pripomínať rám. Týmto spôsobom však môžete plagát ľahko poškodiť. Preto sa táto metóda vo všeobecnosti neodporúča. Mala by sa používať len vtedy, keď si to vyžadujú umelecké účely.

oprawianie obrazu

Čo si vybrať, aby ste si užili nádherný efekt?

Obrazy sú bežný spôsob skrášlenia domu, často sa používajú v interiérovom dizajne. Grafiky a nástenné plagáty v rámoch nie sú v žiadnom prípade horšie ako obrazy. Estetickú úlohu zohrávajú aj vhodne zarámované fotografie. Výber medzi obľúbenými rámami a antirámami závisí predovšetkým od vkusu a zámeru. Pre tých, ktorí chcú niečo špeciálne s charakterom, existujú aj domáce spôsoby rámovania. Je to lacné a ručne vyrobené rámy pritom majú vyššiu hodnotu. Ak sa niekomu nechce, môže využiť ponuku nášho obchodu a kúpiť si hotový zarámovaný plagát. Každý spôsob je dobrý, ak chceme spestriť steny domu krásnymi obrázkami.


Mohlo by vás zaujímať:

Nástenná galéria plagátov – sprievodca

Reprodukcie plagátov – Leonardo da Vinci